Radio Opole » Prosto z sejmu » Nasze rozmowy

Nasze rozmowy

2020-06-04, 11:26 Autor: Joanna Matlak

"Prosto z sejmu" w Loży Radiowej. Magdalena Ogórek rozmawia z Markiem Gróbarczykiem, ministrem gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej

"Prosto z sejmu" w Loży Radiowej. Magdalena Ogórek rozmawia z Markiem Gróbarczykiem, Ministrem Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej (04.06.2020)
Gościem Magdaleny Ogórek był w tym tygodniu Marek Gróbarczyk, minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej. Wśród tematów: przekop Mierzei Wiślanej i znaczenie tej inwestycji dla gospodarki, zabezpieczenie przeciwpowodziowe Opolszczyzny i kwestia Odrzańskiej Drogi Wodnej.
- Dzieje się wokół Mierzei Wiślanej i to nie dlatego, że jest to strategiczna inwestycja państwa, ale także dlatego, że kandydat, który ostro wszedł do gry, nie za bardzo jest zainteresowany kontynuacją inwestycji i wypowiada się o niej krytycznie. Dlaczego? – pytała redaktor Ogórek.

- To jest pewien dualizm czy też schizofrenia. Jeśli chodzi o Rafała Trzaskowskiego to przypomnę, że jako poseł na sejm głosował za przyjęciem tzw. ustawy mierzejowej, a więc tej, która ma przyspieszyć budowę kanału. A ostatnio cała Platforma Obywatelska z województwa warmińsko-mazurskiego powiedziała, że on w zasadzie mówi nieprawdę, bo PO jednak chce budować kanał przez Mierzeję Wiślaną… Oparcie kampanii na negowaniu tak znaczących inwestycji to błąd, już nie tyle pod kątem wyborczym, ale przede wszystkim pod kątem rozwoju naszego państwa – mówił minister Marek Gróbarczyk.

Przypomniał też, że projekt nie został wymyślony przez PiS, bo jest to koncepcja, która funkcjonowała wiele lat. – W zasadzie od końca II Wojny Światowej wszyscy wskazywali, że jedynym sposobem na rozwój Polski wschodniej czy otwarcie portu w Elblągu, który swego czasu był największy na Morzu Bałtyckim, to zapewnienie swobodnego dostępu z Zalewu Wiślanego do Bałtyku... To też bezpieczeństwo państwa polskiego, bo każdy kto chciałby przekroczyć granice Polski czy UE czy NATO potrzebuje zgody Moskwy, więc taka forma i stwierdzenia Trzaskowskiego są z gruntu zaskakujące, a nawet przerażające – stwierdził minister gospodarki morskiej.

- Ostatnio internauci zwrócili uwagę, ze rosyjski Sputnik ma zbliżony przekaz do tego, co mówi Rafał Trzaskowski. Czy poza presją mediów związanych z Kremlem odczuwacie naciski różnego rodzaju aby wstrzymać tę inwestycję? – zapytała Magdalena Ogórek.

- Sam minister z rządu rosyjskiego zwrócił się do komisarza UE ds. środowiska, aby wpłynął na zablokowanie inwestycji. O zgrozo, podnosił to co w Rosji przecież najistotniejsze, czyli kwestie ekologiczne… Chyba nikt w Polsce nie ma wątpliwości, że w Rosji wszystko jest ważne, ale na pewno nie ekologia. Ale też niektóre organizacje, nazwijmy, że ‘ekologiczne” i to niekoniecznie zarejestrowane w Polsce, również żywo występują i apelują, aby inwestycja nie została zrealizowana – mówił minister Gróbarczyk.

Zobacz także

2020-07-30, godz. 14:46, Loża Radiowa Prosto z Sejmu: Senatorowie Danuta Jazłowiecka i Jerzy Czerwiński o spotkaniu Andrzej Duda - Rafał Trzaskowski - Cieszę się ogromnie, że to spotkanie nastąpiło - tak skomentowała senator Platformy Obywatelskiej Danuta Jazłowiecka spotkanie Andrzej Duda - Rafał Trzaskowski.- Do tego spotkania miało dojść znacznie wcześniej, ale za przyczyną Rafała Trzaskowskiego… » więcej 2020-07-23, godz. 14:34, Loża Radiowa Prosto z Sejmu: Janusz Kowalski o aferze korupcyjnej byłego polityka PO oraz księstwach w samorządach - To hańba w relacjach międzynarodowych, że były minister w polskim rządzie jest oskarżany o kierowanie grupą przestępczą na Ukrainie - stwierdził Janusz Kowalski, wiceminister aktywów państwowych i poseł Solidarnej Polski w rozmowie z Magdaleną… » więcej 2020-07-16, godz. 10:17, Loża Radiowa "Prosto z sejmu" w Loży Radiowej. Violetta Porowska i Tomasz Kostuś z powyborczym komentarzem W kolejnej odsłonie cyklu „Prosto z sejmu” Magdalena Ogórek rozmawiała z opolskimi parlamentarzystami: Violetta Porowską z PiS oraz Tomaszem Kostusiem z PO. Goście skomentowali wyniki wyborów, również te na Opolszczyźnie i podsumowali kampanię… » więcej 2020-07-09, godz. 11:44, Loża Radiowa "Prosto z sejmu" w Loży Radiowej. Magdalena Ogórek rozmawia z Violettą Porowską Przed nami II tura wyborów prezydenckich; do urn pójdziemy już 12 lipca, w niedzielę. Przypomnijmy, w I turze wyborów prezydenckich Andrzej Duda zdobył 43% głosów, a Rafał Trzaskowski 30%. Na ostatniej prostej kampanii prezydenckiej Magdalena… » więcej 2020-07-02, godz. 12:53, Loża Radiowa "Prosto z sejmu" w Loży Radiowej. Magdalena Ogórek rozmawia z Pawłem Muchą z Kancelarii Prezydenta RP Magdalena Ogórek i Paweł Mucha rozmawiali o 5 latach prezydentury Andrzeja Dudy, wynikach I tury wyborów prezydenckich i programie na Polskę jaki proponuje Polakom urzędujący prezydent starający się o reelekcję. Druga tura wyborów odbędzie… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »