Radio Opole » O kulturze - debata (DAB+)

Posłuchaj debaty

2020-07-06, 19:00

Spotkanie z muzykoterapeutką Iwoną Jędruch

[fot. https://pixabay.com/pl]
[fot. https://pixabay.com/pl]
Dziś (06.07) w audycji drugie spotkanie z Iwoną Jędruch - skrzypaczką, mistrzynią gry na misach i gongach, kompozytorką i muzykoterapeutką. Rozmowa dotyczy improwizacji w muzyce.więcej »
2020-07-02, 17:18

Czy dostęp do filmów, spektakli, koncertów z wygodnej kanapy nas nie rozleniwi?

[fot. https://pixabay.com/pl]
[fot. https://pixabay.com/pl]
Wyjątkowe natężenie oferty kulturalnej on-line jest niewątpliwie dobrym rozwiązaniem w szczególnych, wyjątkowych sytuacjach, czy jednak nie wpłynie to na zmianę naszych zachowań na dłużej? Czy dostęp do filmów, spektakli, koncertów z wygodnej kanapy nas nie rozleniwi? W których sferach odbioru kultury ma to istotne znaczenie jakościowe, jak wpływa na emocje, doznania estetyczne oraz poczucie wspólnotowości? To najważniejsze pytania, na które szukaliśmy odpowiedzi w audycji.więcej »
2020-07-01, 18:59

Ilona DeCandia-Knapik o sztuce projektowania wnętrz, która pozwala odpocząć i działa energetycznie

Ilona DeCandia-Knapik gościem "Debaty o kulturze" Katarzyny Zawadzkiej [fot. Wanda Kownacka]
Ilona DeCandia-Knapik gościem "Debaty o kulturze" Katarzyny Zawadzkiej [fot. Wanda Kownacka]
O sztuce projektowania wnętrz, która pozwala odpocząć i działa energetycznie rozmawialiśmy z projektantką wnętrz Iloną DeCandia-Knapik. Spróbowałyśmy ustalić, jak duży wpływ ma na nas przestrzeń, w której przebywamy na co dzień. Jak kolory wpływają na nasze doznania? Czy potrzebujemy personalizacji wnętrza, aby móc czuć się w nim dobrze? O tym opowie nasza rozmówczyni.więcej »
2020-06-29, 19:00

Iwona Jędruch o tym, czym jest muzyka i jaki ma wpływ na rozwój człowieka od najmłodszych lat

Zdjęcie ilustracyjne [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
Zdjęcie ilustracyjne [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
Dziś w audycji spotkanie z Iwoną Jędruch, artystką wykonującą muzykę improwizowaną i kontemplacyjną na gongach, misach dźwiękowych, skrzypcach, śpiewa wokalizy przez konchę. Rozmowa dotyczyła muzyki - czym jest muzyka i jaki ma wpływ na rozwój człowieka od najmłodszych lat?więcej »
2020-06-25, 19:05

Czym właściwie jest literatura i kto dziś jest jej odbiorcą?

Carolinum - biblioteka [fot. Barbara Tyslik]
Carolinum - biblioteka [fot. Barbara Tyslik]
"W dzisiejszych czasach więcej osób pisze książki niż je czyta" - tak zwykło się coraz częściej mówić. Czy istnieje jeszcze granica między książkami "wyciągniętymi z szuflady", a tzw. literaturą wysokich lotów? A może każdy powinien pisać i czytać, by ćwiczyć zdolności językowe i zapanować nad natłokiem własnych myśli? Czym właściwie jest literatura i kto dziś jest jej odbiorcą? Temat jest szeroki, ale warto szukać odpowiedzi na takie pytania. My spojrzymy na temat z perspektywy pisarzy, a może raczej - autorów...więcej »
2020-06-24, 19:00

Dr Joanna Filipczyk i Romuald Jeziorowski o stanie kultury w czasach pandemii

Joanna Filipczyk i Romuald Jeziorowski [fot. Justyna Krzyżanowska]
Joanna Filipczyk i Romuald Jeziorowski [fot. Justyna Krzyżanowska]
Gośćmi dzisiejszego programu byli dr Joanna Filipczyk z Muzeum Śląska Opolskiego i artysta plastyk Romuald Jeziorowski. Rozmawialiśmy o stanie kultury w czasach pandemii. Zastanowiliśmy się m.in., jak twórcy kultury i odbiorcy zareagują na obecną sytuację, czy sztuka się zmieni, czy widzowie wrócą do galerii i muzeów? Debatę prowadził Mariusz Majeran.więcej »
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »