Radio Opole » Rewiry kultury

Artykuły

2020-07-02, 12:47

Od malarstwa do fotografii. Joanna Prehus z pracowni wyszła w świat

Fotografie Joanny Prehus
Fotografie Joanny Prehus
Fotografie Joanny Prehus
Fotografie Joanny Prehus
Fotografie Joanny Prehus
Fotografie Joanny Prehus
Fotografie Joanny Prehus
Fotografie Joanny Prehus
Fotografie Joanny Prehus
Fotografie Joanny Prehus
W audycji "Rewiry kultury" rozmawialiśmy z opolską artystką i absolwentką Akademia Sztuk Pięknych w Poznaniu - Joanną Preuhs, która przez wiele lat pochłonięta była malarstwem, teraz z wielką uważnością oddaje się sztuce fotografii. Artystyczne spojrzenie na świat towarzyszy jej także podczas nurkowania. Na dnie akwenów potrafi znaleźć fotograficzne skarby!więcej »
2020-05-27, 12:21

Czy rzucić wszystko i wyjechać w Bieszczady? Rozmowa z Adamem Robińskim

Adam Robiński [fot. archiwum prywatne]
Adam Robiński [fot. archiwum prywatne]
Połączyliśmy się z dziennikarzem Adamem Robińskim. Był finalistą Nagrody im. Barbary N. Łopieńskiej za najlepszy wywiad prasowy. Jego pierwsza książka "Hajstry. Krajobraz bocznych dróg" zdobyła tytuł Podróżniczej Książki Roku w konkursie Travelery 2018 oraz Nagrodę Magellana 2018.

W audycji rozmawialiśmy o drugiej książce autora pt. "Kiczery. Podróż przez Bieszczady". Czy to kraina wyrzutków, dziwaków, outsiderów i współczesnych kowbojów? Czy rzeczywiście warto rzucić wszystko i wyjechać właśnie tam? Posłuchajcie!więcej »
2020-05-13, 15:52

Podróż z dala od tezy. Piotr Marecki o "Polsce przydrożnej"

Piotr Marecki [fot. Piotr Marecki]
Piotr Marecki [fot. Piotr Marecki]
Gościem programu "Rewiry kultury" był Piotr Marecki - prof. Uniwersytetu Jagiellońskiego, który pewnego dnia wyruszył w drogę nie zabierając ze sobą GPS-u. Omijał duże miasta, zabytki i muzea. Wybierał drogi kręte i usypane żwirem. Fotografował to, co napotkał na swojej drodze tworząc relacje na Instagramie. Podróżował 15 dni. Przejechał 4872 kilometry. Zatrzymywał się w przydrożnych barach, restauracjach i miejscach noclegu. Rozmawiał z ludźmi. Obserwował. Tak powstała książka "Polska przydrożna", która była tematem naszej rozmowy.

Dodajmy, że nasz rozmówca wychował się w Trzcinicy na Podkarpaciu. Mieszka w Krakowie. Jako profesor Uniwersytetu Jagielońskiego zajmuje się mediami cyfrowymi. Wizytował też amerykańskie uczelnie (w tym MIT, Uniwersytet Kolorado w Boulder, Uniwersytet w Rochester). Jest redaktorem naczelnym wydawnictwa Korporacja Ha!art. Znany jest również z tworzenia literatury eksperymentalnej.więcej »
2020-05-10, 14:22

Podróżnicy w czasach pandemii. Rozmowa z Izabelą Tomellą

"Państwo na walizkach" [fot. archiwum prywtane]
"Państwo na walizkach" [fot. archiwum prywtane]
Odwiedzają nie tylko odległe krańce świata, ale potrafią też docenić walory własnego kraju. I choć w obecnej sytuacji trudno snuć wakacyjne plany, mają w głowie wiele pomysłów. W audycji "Rewiry kultury" rozmawialiśmy z Izabelą Tomellą, która współtworzy duet podróżniczy "Państwo na walizkach".więcej »
2020-05-06, 12:27

Magdalena Poprawka o ceramice i historii prószkowskiego fajansu

Magdalena Poprawka
Magdalena Poprawka
Historia gliny jest opowieścią o ludzkiej kreatywności i to od niej rozpoczęliśmy rozmowę z Magdaleną Poprawką. Później było o zainteresowaniach naszego gościach związanych z historią produkowanego w Prószkowie fajansu i losach tamtejszej fabryki.

Magdalena Poprawka prowadzi autorską pracownię Magic Gardens, od 10 lat zajmuje się ceramiką. Działa w grupie Opolskie Dziołchy i Stowarzyszeniu Twórców Ludowych. Z wyksztalcenia jest przyrodnikiem i architektem krajobrazu. Zajmuje się m.in. projektowaniem przestrzeni zielonych.więcej »
2020-04-29, 16:49

Piękno życia i filozofia zen. Marek Szyryk o fotografii

"O pięknie życia" fot. Marek Szyryk
"O pięknie życia" fot. Marek Szyryk
Do czasów dzieciństwa i rodzinnego Niemodlina nawiązuje nowa wystawa fotografa i profesora Szkoły Filmowej w Łodzi - Marka Szyryka. Autor pokazuje w niej zdjęcia, które wykonał będąc chłopcem. Jaka jest siła intuicji niepodpartej jeszcze profesjonalną znajomością techniki? I jak wystawa "O pięknie życia" została poszerzona o współczesne wątki? O to pytaliśmy w programie "Rewiry kultury". Rozmawialiśmy także o dokumentowaniu życia łódzkiej filmówki i fascynacjach płynących z filozofii zen.więcej »
2020-04-27, 11:06

O ratowaniu dziedzictwa Kopic. Rozmowa z Maciejem Mischokiem

Mauzoleum w Kopicach [fot. archiwum prywatne]
Mauzoleum w Kopicach [fot. archiwum prywatne]
W programie "Rewiry kultury" połączyliśmy się z Maciejem Mischokiem z Katowic, który jest opiekunem dziedzictwa rodziny Schaffgotschów w Kopicach. Działa na rzecz renowacji tamtejszego mauzoleum. Od trzech dekad interesuje się historią pałacu i całej miejscowości, w której widzi duży potencjał turystyczny i kulturalny.więcej »
2020-04-18, 15:30

World Press Photo 2020. Joanna Kinowska o tegorocznych nagrodach

[fot. facebook World Press Photo ]
[fot. facebook World Press Photo ]
O ogłoszonych w czwartek (16.04) nagrodach World Press Photo 2020 rozmawialiśmy z krytyczką fotografii - Joanną Kinowską. W tym roku zwyciężyło zdjęcie "Straight Voice" japońskiego fotografa Yasuyoshi Chiba ukazujące protesty w Sudanie. Wśród pięciu fotografii nominowanych w głównej kategorii znalazła się również praca pt. "Przebudzenie" Tomasza Kaczora, która ostatecznie zdobyła nagrodę Portret Roku.więcej »
2020-04-15, 13:21

Czy wykipi mleko? Połączenie z Anetą Zarańską na Sri Lance

Aneta Zarańska [fot. archiwum prywatne]
Aneta Zarańska [fot. archiwum prywatne]
O wielokulturowości Sri Lanki, obecnych tam tradycjach i zwyczajach opowiedziała w Radiu Opole mieszkająca tam Aneta Zarańska. Nasza rozmówczyni jest absolwentką wydziału estradowego Państwowej Szkoły Baletowej w Warszawie. Przez wiele lat pracowała z grupami baletowymi na całym świecie. Obecnie mieszka w Mount Lavinia - to przedmieścia największego lankijskiego miasta Colombo. Jest pilotem wycieczek i przewodnikiem turystycznym.

Rozmawiamy m.in. o witanym niedawno Syngaleskim Nowym Roku, realiach życia w czasach pandemii i o religijności mieszkańców Sri Lanki.

- Wróżbici i astrolodzy na Sri Lance są bardzo poważnymi osobami - mówi nasza rozmówczyni. - Mają wpływ na bardzo wiele aspektów życia. Mówią nie tylko o przyjściu Nowego Roku i godzinie, w której to następuje, ale także kiedy należy pójść do pracy, rozpocząć budowę nowego domu, jaki wybrać kolor do biura i jakie imię nadać dziecku - dodaje. Zapraszamy do odsłuchania całej audycji!więcej »
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »