Radio Opole » Gospodarka
2020-04-17, 16:45 Autor: Mariusz Chałupnik

Koronawirus wyhamowuje transport. Straty PKS Głubczyce

Dworzec PKS w Głubczycach [fot. Mariusz Chałupnik]
Dworzec PKS w Głubczycach [fot. Mariusz Chałupnik]
O 98% spadły dochody głubczyckiego PKS-u od 1 kwietnia. Spółka, która zatrudnia 112 osób na utrzymanie każdego miesiąca potrzebuje miliona złotych. Połowę tej kwoty stanowią wypłaty pracowników.
- Z tego 150 złotych to składki na ZUS - informuje Wiesław Bednarski, prezes PKS Głubczyce.

- W ramach tarczy opłata na ZUS została przesunięta o trzy miesiące. Jednak za trzy miesiące będziemy mieli pół miliona zobowiązań wobec ZUS-u, a do tego wakacje, które zwykle są mizerne. Także za trzy miesiące nie będę miał tego pół miliona, żeby wpłacić do ZUS-u. Na razie nie podejmuje nerwowych decyzji, czy będę zwalniał, czy też nie.

Głubczycki PKS nie spełnił kryterium dochodowego, dzięki któremu zostałby objęty pomocą w ramach rządowej tarczy antykryzysowej. To efekt tego, że spółka w lipcu ubiegłego roku przejęła obsługę pasażerów z powiatu prudnickiego, a to w znaczący sposób poprawiło jej wyniki finansowe.

- Teraz mamy taką sytuację, że jak dochodzi do porównania bilansów miesięcznych rok do roku, to te przychody za marzec mamy większe niż w 2019 roku - mówi Piotr Soczyński, starosta powiatu głubczyckiego. Powiat ma największy pakiet udziałowy w spółce.

- Nie mamy możliwości skorzystania z wsparcia w ramach tarczy antykryzysowej i to jest największy problem dla nas, że dzisiaj PKS nie ma możliwości pomocy z zewnątrz. Jeżeli dzisiaj widzimy, że każdy samorząd będzie miał spadek po stronie przychodowej o około 20 proc., więc takiego wsparcia my też nie jesteśmy w stanie udzielić, ponieważ fizycznie nie mamy tych pieniędzy.

Do momentu zamknięcia placówek oświatowych autokary głubczyckiego PKS-u pokonywały dziennie 10 tysięcy kilometrów. Teraz ten dystans spadł dziesięciokrotnie. To nie jedyny problem. Według wyliczeń - dochód z tysiąca kilometrów wynosi 300 złotych, a koszty ponoszone przez PKS to 3 tysiące złotych.
Wiesław Bednarski
Piotr Soczyński

Gospodarka

2020-07-04, godz. 13:00 Trwa przebudowa mostu kolejowego na Odrze w Krapkowicach Trwa przebudowa mostu kolejowego na Odrze w Krapkowicach Otmęcie. Po poszerzeniu i wybudowaniu najazdów, obiekt zostanie udostępniony kierowcom oraz pieszym. Jak… » więcej 2020-07-03, godz. 18:30 Nie wiadomo, kiedy ruszy budowa bloków dla pracowników fabryki paneli Zapowiadana rok temu budowa dwóch mieszkań dla pracowników firmy Kronospan na razie nie ruszyła. Inwestycja, którą miały realizować razem z firmą gmina Strzelce… » więcej 2020-07-03, godz. 17:00 Katarzyna Czochara wnioskuje do władz Nysy o zwiększenie wsparcia dla firm. Posłanka chce, by przeznaczono na to pieniądze… Posłanka Prawa i Sprawiedliwości Katarzyna Czochara zaapelowała do władz Nysy o przeznaczenie pieniędzy z Funduszu Inwestycji Samorządowych na pomoc lokalnym przedsiębiorcom… » więcej 2020-07-03, godz. 15:00 W Ozimku powstanie strefa przemysłowa? Jest plan, ale trzeba znaleźć pod nią grunty Ozimek szuka terenów, które mogłyby zostać przeznaczone pod inwestycje. Obecnie w gminie nie ma strefy dedykowanej przemysłowi. Władze Ozimka chcą przyciągnąć… » więcej 2020-07-03, godz. 13:45 Posłanka PiS chce unieważnienia naboru wniosków o granty na ratowanie firm. Dyrektor OCRG: nie ma najmniejszych podstaw Posłanka PiS Katarzyna Czochara zaapelowała do marszałka Andrzeja Buły o unieważnienie naboru wniosków o bezzwrotne granty na ratowanie firm. Nabór na platformie… » więcej 2020-07-03, godz. 11:15 Trwa przebudowa stadionu Polonii Nysa. To niezbędne do gry w III lidze Piłkarze Polonii Nysa będą rozgrywać mecze na zmodernizowanym stadionie. Kilka dni temu ruszył I etap remontu obiektu. » więcej 2020-07-03, godz. 10:00 Zarząd Grupy Azoty ZAK S.A. otrzymał absolutorium za 2019 rok. Podzielono także zysk spółki Sprawozdanie finansowe za rok obrotowy 2019 oraz z działalności spółki i grupy kapitałowej - to tylko niektóre z uchwał, jakie zostały zatwierdzone podczas Zwyczajnego… » więcej 2020-07-03, godz. 07:00 GDDKiA zaproponowała nowy przebieg drogi S11 w okolicy Kluczborka. "Spełniliśmy większość postulatów mieszkańców" Jest nowy projekt przebiegu drogi ekspresowej S11 przez gminę Kluczbork. Przypomnijmy, rok temu mieszkańcy Gotartowa sprzeciwili się planom budowy węzła i prowadzącego… » więcej 2020-07-02, godz. 17:30 Opole: stawki za śmieci do końca roku pozostają bez zmian. Nie będzie podwyżki Do końca roku nie wzrosną stawki za wywóz śmieci na terenie Opola. Opolski ratusz skorzystał z tarczy 3.0, w której rząd zezwolił na przedłużenie umów już obowiązujących… » więcej 2020-07-02, godz. 15:00 Praca sezonowa dla młodych czeka na chętnych. Ofert jest więcej niż w ubiegłym roku Pokojowa, barmanka, kelner lub praca na hali produkcyjnej - młodzież, która podczas wakacji chciałaby pójść do pracy, może przebierać w sezonowych ofertach zatrudnienia… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »