Radio Opole » Wiadomości z regionu
2020-05-25, 19:00 Autor: Monika Matuszkiewicz

Raport dnia: 5 nowych przypadków zachorowania na COVID-19 potwierdzono w naszym regionie. Nie ma ofiar śmiertelnych. Jest 10 ozdrowieńców

Zdjęcie ilustracyjne [Obraz Gerd Altmann z Pixabay]
Zdjęcie ilustracyjne [Obraz Gerd Altmann z Pixabay]
Liczba aktualnie zakażonych w naszym województwie wynosi 256 osób. Zmarły 45 osoby. Łącznie od początku pandemii potwierdzono koronawirusa u 599 osób. Ponadto 55 osób jest hospitalizowanych, 139 pozostaje pod czynnym nadzorem służb sanitarnych, a 6075 mieszkańców Opolszczyzny przechodzi kwarantannę.
W porannym komunikacie Ministerstwo Zdrowia potwierdziło 148 nowych przypadków zakażonych koronawirusem w kraju. Na Opolszczyźnie COVID-19 wykryto u 4 osób. Był też jeden ozdrowieniec.

Wśród zakażonych jest mieszkaniec powiatu kluczborskiego w sile wieku, oraz trzy kobiety: mieszkanka powiatu kędzierzyńsko-kozielskiego w średnim wieku, mieszkanka powiatu strzeleckiego w sile wieku i mieszkanka Opola w średnim wieku. Wszystkie osoby zakaziły się lokalnie. Ich stan jest dobry, przebywają w kwarantannie domowej.

Do grona ozdrowiałych osób dołączył mężczyzna w sile wieku z powiatu opolskiego, który przebywał w izolacji domowej.
W popołudniowym raporcie Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 193 nowych zachorowaniach. Dodatkowo resort powiadomił o 11 śmiertelnych przypadkach. W naszym regionie odnotowano 1 przypadek COVID-19.

Jak poinformowały służby wojewody opolskiego zakażona jest kobieta w wieku senioralnym z Opola, która zakaziła się lokalnie. Jest w dobrym stanie i przebywa w szpitalu jednoimiennym w Kędzierzynie-Koźlu.

Do 298 wzrosła liczba ozdrowieńców w naszym regionie. Koronawirusa pokonało 3 mieszkańców z powiatu strzeleckiego. To dwie kobiety w wieku senioralnym i mężczyzna w wieku średnim. Kobiety przebywały w izolacji domowej, natomiast mężczyzna w izolatorium w Opolu.

W powiecie kędzierzyńsko-kozielskim jest 5 nowych ozdrowieńców. Wśród nich są 2 kobiety, jedna w wieku średnim, kolejna w sile wieku. Obie przebywały w izolacji domowej. Do nich dołączył mężczyzna w sile wieku i kobieta w wieku senioralnym, którzy przebywali w szpitalu jednoimiennym w Kędzierzynie-Koźlu. Ostatnim z 10 nowych ozdrowieńców jest kobieta w sile wieku, która przebywała w Domu Pomocy Społecznej w Jakubowicach.

Wyzdrowiał również senior z powiatu namysłowskiego. Hospitalizowany był wojewódzkim szpitalu specjalistycznym we Wrocławiu.
 
Liczba zakażeń w Polsce od początku pandemii wzrosła do 21 631. Z powodu koronawirusa w całym kraju zmarły 1007 osoby, a 9276 wyzdrowiało. W ciągu doby wykonano ponad 12 tysięcy 100 testów na koronawirus.

Kolejne instytucje wracają na normalne tryby pracy, z zachowaniem jednak bezpieczeństwa sanitarnego. W gronie tym jest Środowiskowy Dom Samopomocy w Ganie. Przed wejściem uczestnicy muszą dezynfekować dłonie i poddać się pomiarowi temperatury ciała. Podopieczni ŚDS-u mogą brać udział w zajęciach terapeutycznych, jeśli są całkowicie zdrowi. Natomiast w Opolu placówki dziennego wsparcia i kluby seniora swoją działalność wznowią 1 czerwca.

Około 60 procent członków Izby Rzemieślniczej w Opolu zawiesiła działalność. Większość z 2,5 tysiąca firm zrzeszonych w opolskiej izbie przeżywa problemy finansowe, a pomoc w postaci kredytów do 5 tysięcy złotych jest niewystarczająca. Wśród propozycji, które wystosował Związek Rzemiosła Polskiego w liście do premiera znalazł się pomysł włączenia izb rzemieślniczych do grona instytucji, którym wypłacane byłyby pieniądze z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych z przeznaczeniem na dofinansowanie wynagrodzeń pracowników.

Kluczborskie starostwo wysłało autobus PKS-u po 20 maturzystów z Ukrainy. Egzamin dojrzałości rozpocznie się 8 czerwca, ale po wjeździe do Polski każdy uczeń musi przejść 14-dniową kwarantannę. W szkołach średnich tego powiatu jest łącznie około 50 tegorocznych abiturientów z Ukrainy i Białorusi, choć część z nich nie wyjechała do ojczyzny w trakcie epidemii. Ukraińscy uczniowie przejdą testy na koronawirusa po siedmiu dniach kwarantanny. Jeśli wyniki będą negatywne, autobus przewiezie młodzież do kluczborskiego internatu.

ARiMR ponownie przyjmuje petentów. To kolejny etap łagodzenia obostrzeń związanym z pandemią. W biurach powiatowych rolnicy mogą załatwić sprawy paszportowe i zgłoszenia zwierzęce, a w oddziałach regionalnych formalności związane z wnioskami inwestycyjnymi czy dotyczące działań premiowych. Wznowiona została także bezpośrednia obsługa klienta w urzędzie marszałkowskim, opolskim ratuszu i urzędzie wojewódzkim. Działa także sala obsługi w opolskim oddziale NFZ.

Wiadomości z regionu

2020-07-07, godz. 14:54 Opole ogłasza nietypowy konkurs. Za wysoką frekwencję w wyborach samorząd ufunduje mieszkańcom nagrody Darmowy weekend w opolskim ZOO, na basenie czy Muzeum Polskiej Piosenki, pod warunkiem, że Opolanie pobiją rekord frekwencji w II turze wyborów na prezydenta RP… » więcej 2020-07-07, godz. 14:28 Dla malucha i dla seniora. MRPiPS przekaże Opolszczyźnie pieniądze na realizację programu "Maluch+" i "Opieka 75+" Ponad 2,5 miliona złotych otrzyma Opolszczyzna na budowę i dofinansowanie istniejących już środowiskowych domów samopomocy. Nowy obiekt w ramach programu 'Opieka… » więcej 2020-07-07, godz. 14:25 WSA na razie przyznaje rację wojewodzie. Chodzi o wybór prezydium namysłowskiej rady gminy Sprawa legalności wyboru prezydium rady miejskiej w Namysłowie w sądzie. Dzisiejsze (07.07) obrady radnych odwołano. » więcej 2020-07-07, godz. 14:12 Podpalacz z Dobrzenia zatrzymany przez policję. Grozi mu 10 lat więzienia Policjanci z Dobrzenia zatrzymali 21-latka podejrzanego o podpalenie budynku gospodarczego przylegającego do domu jednorodzinnego. Mieszkaniec gminy miał najpierw… » więcej 2020-07-07, godz. 12:35 Nietrzeźwi rowerzyści na drodze. Jeden z nich uderzył w drzewo. Skończyło się poważnym urazem Nietrzeźwy rowerzysta na prostym odcinku zjechał z drogi i wjechał w drzewo. Mężczyzna z poważnymi obrażeniami trafił do szpitala. » więcej 2020-07-07, godz. 12:10 700 tysięcy złotych dla opolskich organizacji pozarządowych. "Nawet w tym trudnym okresie pandemii możemy te programy realizować"… Sześć organizacji pozarządowych z naszego województwa otrzymało łącznie 700 tysięcy złotych w ramach rządowego programu na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych… » więcej 2020-07-07, godz. 11:16 Śledczy badają, jak doszło do śmiertelnego wypadku na DK 46 na trasie Sidzina - Pakosławice Policjanci z Nysy pod nadzorem prokuratury wyjaśniają okoliczności wczorajszego (06.07) wieczornego wypadku drogowego, do którego doszło na trasie Sidzina - Pakosławice… » więcej 2020-07-07, godz. 10:51 Ministerstwo Zdrowia potwierdziło 257 zakażeń koronawirusem. 3 przypadki dotyczą Opolszczyzny [AKTUALIZACJA] Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 257 nowych zachorowaniach na Covid-19 i śmierci 7 osób. Trzy zakażenia potwierdzono na Opolszczyźnie. To oznacza, że od początku… » więcej 2020-07-07, godz. 10:00 Nowe atrakcje dla zwiedzających. Zamek Górny w Opolu wkrótce zostanie doposażony Miecze, tarcze i stroje średniowieczne - to tylko część rzeczy, jakie trafią do Zamku Górnego w Opolu. Na zakup nowego wyposażenia opolski ratusz otrzymał blisko… » więcej 2020-07-07, godz. 09:42 WYBORY 2020: Podsumowanie wizyty Rafała Trzaskowskiego w Kędzierzynie-Koźlu Rafał Trzaskowski - kandydat na prezydenta gościł wczoraj (06.07) w Kędzierzynie Koźlu. Tomasz Kostuś, poseł Platformy Obywatelskiej, powiedział dziś w porannej… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »