Radio Opole » Wiadomości z regionu
2020-05-25, 21:15 Autor: Daniel Klimczak

Koronawirus uszczuplił miejską kasę w Namysłowie. Gmina szuka oszczędności, bez redukcji zatrudnienia

Urząd Miejski w Namysłowie [fot. Daniel Klimczak]
Urząd Miejski w Namysłowie [fot. Daniel Klimczak]
Namysłów mocno odczuje finansowo skutki epidemii koronawirusa. Tylko do końca kwietnia, do budżetu gminy wpłynęło o prawie milion 800 tysięcy złotych mniej, niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.
Strata prawdopodobnie okaże się większa, gdy magistrat będzie dysponował wyliczeniami za kolejne miesiące. Burmistrz Bartłomiej Stawiarski wskazuje, że uszczuplenie budżetu spowodowane jest głównie mniejszymi wpływami z podatków.

- Jesteśmy za kwiecień prawie milion złotych stratni z udziału w podatku PIT. Dochodzi do tego jeszcze udział w podatku od osób prawnych. Tutaj spadek jest, jeżeli weźmiemy pod uwagę ogólny procentowy udział, to aż 77 procent jest spadku dochodów, to jest ponad 350 tysięcy - wylicza.

Do tego dochodzą zwolnienia z opłat za parkowanie czy wynajem gminnych lokali, a także ulgi w podatku od nieruchomości. Już dziś łączna kwota wpływów z tych trzech źródeł jest o prawie pół miliona złotych mniejsza, niż zakładano jeszcze przed wybuchem epidemii.

Zdaniem władz miasta, niewykluczone, że najbliższe miesiące przyniosą kolejne spadki wpływów z tytułu podatków, zwłaszcza od zwalnianych osób, które obecnie mogą jeszcze przebywać na okresach wypowiedzeń.

Aby zminimalizować negatywne finansowe skutki koronawirusa Namysłów zapowiada oszczędności. Do tej pory szukano ich głównie w bieżących wydatkach, między innymi kosztach wyjazdów, szkoleń, czy organizacji imprez. Choć magistrat nie wypłacił w tym roku nagród z okazji dnia samorządowca, to zapewnia, że nie zamierza nikogo zwalniać ani obniżać wynagrodzeń. Na razie nie ma również potrzeby rezygnowania z inwestycji.
Bartłomiej Stawiarski

Wiadomości z regionu

2020-07-07, godz. 12:35 Nietrzeźwi rowerzyści na drodze. Jeden z nich uderzył w drzewo. Skończyło się poważnym urazem Nietrzeźwy rowerzysta na prostym odcinku zjechał z drogi i wjechał w drzewo. Mężczyzna z poważnymi obrażeniami trafił do szpitala. » więcej 2020-07-07, godz. 12:10 700 tysięcy złotych dla opolskich organizacji pozarządowych. "Nawet w tym trudnym okresie pandemii możemy te programy realizować"… Sześć organizacji pozarządowych z naszego województwa otrzymało łącznie 700 tysięcy złotych w ramach rządowego programu na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych… » więcej 2020-07-07, godz. 11:49 WSA na razie przyznaje rację wojewodzie. Chodzi o wybór prezydium namysłowskiej rady gminy Sprawa legalności wyboru prezydium rady miejskiej w Namysłowie w sądzie. Dzisiejsze (07.07) obrady radnych odwołano. » więcej 2020-07-07, godz. 11:16 Śledczy badają, jak doszło do śmiertelnego wypadku na DK 46 na trasie Sidzina - Pakosławice Policjanci z Nysy pod nadzorem prokuratury wyjaśniają okoliczności wczorajszego (06.07) wieczornego wypadku drogowego, do którego doszło na trasie Sidzina - Pakosławice… » więcej 2020-07-07, godz. 10:51 Ministerstwo Zdrowia potwierdziło 257 zakażeń koronawirusem. 3 przypadki dotyczą Opolszczyzny [AKTUALIZACJA] Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 257 nowych zachorowaniach na Covid-19 i śmierci 7 osób. Trzy zakażenia potwierdzono na Opolszczyźnie. To oznacza, że od początku… » więcej 2020-07-07, godz. 10:00 Nowe atrakcje dla zwiedzających. Zamek Górny w Opolu wkrótce zostanie doposażony Miecze, tarcze i stroje średniowieczne - to tylko część rzeczy, jakie trafią do Zamku Górnego w Opolu. Na zakup nowego wyposażenia opolski ratusz otrzymał blisko… » więcej 2020-07-07, godz. 09:42 WYBORY 2020: Podsumowanie wizyty Rafała Trzaskowskiego w Kędzierzynie-Koźlu Rafał Trzaskowski - kandydat na prezydenta gościł wczoraj (06.07) w Kędzierzynie Koźlu. Tomasz Kostuś, poseł Platformy Obywatelskiej, powiedział dziś w porannej… » więcej 2020-07-07, godz. 06:46 Śmiertelny wypadek w Sidzinie. Kierowca ciężarówki zjechał z drogi i uderzył w drzewo Ruch wahadłowy wprowadzono na DK 46 na trasie Opole - Nysa. To skutki tragicznego wypadku, do którego doszło wczoraj (06.07) wieczorem. » więcej 2020-07-07, godz. 06:30 Kolejne zmiany nad Jeziorem Nyskim. Mają zapewnić bezpieczeństwo przed koronawirusem i spokój od hałasu Kolejne zmiany nad Jeziorem Nyskim. Ze względów bezpieczeństwa, zarządca obiektu postanowił ograniczyć liczbę miejsc na polu namiotowym, a także wprowadzić nocny… » więcej 2020-07-06, godz. 21:45 Raport dnia: w regionie zakaziła się kobieta z powiatu strzeleckiego. Cztery osoby wyzdrowiały Jedno zakażenie koronawirusem i cztery przypadki ozdrowień potwierdzono dziś (06.07) na Opolszczyźnie. Zachorowała mieszkanka powiatu strzeleckiego, to kobieta… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »