Radio Opole » Wiadomości z regionu
2020-05-22, 15:58 Autor: Łukasz Fura

Premier Mateusz Morawiecki oddał hołd powstańcom śląskim na Górze św. Anny. "Bitwa przesądziła o polskości Śląska" [ZDJĘCIA, FILM]

Premier Mateusz Morawiecki na Górze Św. Anny
"Zdrowy rozsądek podpowiadał stanięcie po stronie niemieckiej, ale logika serca była inna". Tak przed Pomnikiem Czynu Powstańczego na Górze św. Anny premier Mateusz Morawiecki mówił o 99. rocznicy najważniejszej bitwy III powstania śląskiego.
Jak zaznaczył, bez powstańców śląskich nie byłoby wolnej Polski, jaka powstała z gruzów po rozbiorach.

- Młoda ojczyzna została bardzo szybko poddana ogromnej presji - zwraca uwagę Mateusz Morawiecki.

- Każdy z powstańców, który chwycił wtedy za broń i każda rodzina śląska mająca w sercu Polskę należy do panteonu naszych bohaterów, panteonu ojców założycieli naszej niepodległości. Jak dobrze wiemy, granice II Rzeczpospolitej nie były wytyczane ołówkiem na mapie, lecz wyznaczała je krew bohaterów.

Mateusz Morawiecki przypomniał, że miliony lat temu na Górze św. Anny był wulkan, a 99 lat temu wybuchł tam wulkan polskości.

- Ta bitwa pozostała wtedy nierozstrzygnięta, ale ona przesądziła o czymś fundamentalnym - o polskości Śląska, o tym, że nie ma wolnej II Rzeczpospolitej, że nie ma wolnej Rzeczpospolitej bez Śląska i bez śląskich serc, które tak pięknie opowiedziały się wówczas za Polską.

Premier dodał, trzeba postarać się o odnowienie otoczenia annogórskiego pomnika, aby to miejsce odzyskało należyty blask. Jak podkreślił, w tej sprawie ma kontakt z wojewodą opolskim Adrianem Czubakiem, ministrem kultury i dziedzictwa narodowego i samorządowcami.
Mateusz Morawiecki 1
Mateusz Morawiecki 2

Wiadomości z regionu

2020-07-07, godz. 14:54 Opole ogłasza nietypowy konkurs. Za wysoką frekwencję w wyborach samorząd ufunduje mieszkańcom nagrody Darmowy weekend w opolskim ZOO, na basenie czy Muzeum Polskiej Piosenki, pod warunkiem, że Opolanie pobiją rekord frekwencji w II turze wyborów na prezydenta RP… » więcej 2020-07-07, godz. 14:28 Dla malucha i dla seniora. MRPiPS przekaże Opolszczyźnie pieniądze na realizację programu "Maluch+" i "Opieka 75+" Ponad 2,5 miliona złotych otrzyma Opolszczyzna na budowę i dofinansowanie istniejących już środowiskowych domów samopomocy. Nowy obiekt w ramach programu 'Opieka… » więcej 2020-07-07, godz. 14:25 WSA na razie przyznaje rację wojewodzie. Chodzi o wybór prezydium namysłowskiej rady gminy Sprawa legalności wyboru prezydium rady miejskiej w Namysłowie w sądzie. Dzisiejsze (07.07) obrady radnych odwołano. » więcej 2020-07-07, godz. 14:12 Podpalacz z Dobrzenia zatrzymany przez policję. Grozi mu 10 lat więzienia Policjanci z Dobrzenia zatrzymali 21-latka podejrzanego o podpalenie budynku gospodarczego przylegającego do domu jednorodzinnego. Mieszkaniec gminy miał najpierw… » więcej 2020-07-07, godz. 12:35 Nietrzeźwi rowerzyści na drodze. Jeden z nich uderzył w drzewo. Skończyło się poważnym urazem Nietrzeźwy rowerzysta na prostym odcinku zjechał z drogi i wjechał w drzewo. Mężczyzna z poważnymi obrażeniami trafił do szpitala. » więcej 2020-07-07, godz. 12:10 700 tysięcy złotych dla opolskich organizacji pozarządowych. "Nawet w tym trudnym okresie pandemii możemy te programy realizować"… Sześć organizacji pozarządowych z naszego województwa otrzymało łącznie 700 tysięcy złotych w ramach rządowego programu na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych… » więcej 2020-07-07, godz. 11:16 Śledczy badają, jak doszło do śmiertelnego wypadku na DK 46 na trasie Sidzina - Pakosławice Policjanci z Nysy pod nadzorem prokuratury wyjaśniają okoliczności wczorajszego (06.07) wieczornego wypadku drogowego, do którego doszło na trasie Sidzina - Pakosławice… » więcej 2020-07-07, godz. 10:51 Ministerstwo Zdrowia potwierdziło 257 zakażeń koronawirusem. 3 przypadki dotyczą Opolszczyzny [AKTUALIZACJA] Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 257 nowych zachorowaniach na Covid-19 i śmierci 7 osób. Trzy zakażenia potwierdzono na Opolszczyźnie. To oznacza, że od początku… » więcej 2020-07-07, godz. 10:00 Nowe atrakcje dla zwiedzających. Zamek Górny w Opolu wkrótce zostanie doposażony Miecze, tarcze i stroje średniowieczne - to tylko część rzeczy, jakie trafią do Zamku Górnego w Opolu. Na zakup nowego wyposażenia opolski ratusz otrzymał blisko… » więcej 2020-07-07, godz. 09:42 WYBORY 2020: Podsumowanie wizyty Rafała Trzaskowskiego w Kędzierzynie-Koźlu Rafał Trzaskowski - kandydat na prezydenta gościł wczoraj (06.07) w Kędzierzynie Koźlu. Tomasz Kostuś, poseł Platformy Obywatelskiej, powiedział dziś w porannej… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »